Meble skórzane – wady i zalety

Obecnie meble skórzane nie cieszą się już taką popularnością jak w latach 90-tych. Jednak wciąż jeszcze mają swoich wielbicieli. Mają także przeciwników, dlatego warto poznać ich wady i zalety, zanim zdecydujesz się na zakup.

Zalety mebli skórzanych

Meble skórzane są charakterystyczne, ale nie wszystkim się podobają. Jednak ich estetyka to indywidualna kwestia każdego. Wiele osób uważa, że nie nadają się do użytku, ponieważ można się do nich przykleić, kiedy jest ciepło. Nie jest to prawda, do mebli skórzanych nie przyklei się żadna siedząca na nich osoba ani ubrana, ani z odsłoniętymi częściami ciała. Materiał, z którego są wykonane jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie stosunkowo łatwy w utrzymaniu w dobrym stanie. Niejednokrotnie łatwiej go pielęgnować, niż meble z obiciami z innych materiałów, w których co jakiś czas trzeba wymieniać tapicerkę. Meble skórzane można czyścić rękawicą z frotty i środkiem do pielęgnacji skóry. Regularna pielęgnacja sprawia, że meble będą służyły przez lata. Czyszczenie mebli skórzanych wodą lub wodą z mydłem nie jest dobrym pomysłem i może je zniszczyć.

Dodatkowymi zaletami mebli skórzanych jest brak powodowania reakcji alergicznych i podrażnień. Skóra jest bowiem niezwykle delikatna oraz trwała i przytulna. W pokoju nie stanowi obcego elementu, lecz wtapia się w tło, daje wrażenie przytulności. Jednocześnie meble skórzane są postrzegane jako prestiżowe oraz eleganckie, dopełniające duży pokój gościnny.

Wady mebli skórzanych

Skóra ma jednak swoje wady, o których warto wiedzieć przed zakupem mebli skórzanych. Wadą jest mała możliwość renowacji mebli oraz konieczność regularnej i poprawnej pielęgnacji. Ważne są nie tylko odpowiednie środki do czyszczenia, lecz także pamiętanie, że skórę trzeba dobrze nawilżać. W przeciwnym razie dochodzi do pękania skóry, a im więcej pęknięć, tym mniej estetycznie meble wyglądają. Siateczka pęknięć powoduje, że po pewnym czasie meble skórzane stają się nie do odratowania i trzeba je wymienić na nowszy model.

Kiedy kupić meble ogrodowe?

Oczywiście można pójść do sklepu i po prostu kupić meble ogrodowe. Jednak to może oznaczać przepłacanie. Zanim kupisz meble na taras lub do ogrodu sprawdź, jak zrobić to z korzyścią dla siebie.

Stan tarasu lub ogrodu

Wiele zależy od tego czy masz już urządzony ogród i taras czy to dopiero raczkujący element domu. Jeśli dopiero zaczynasz z meblami można trochę poczekać, z kolei jeżeli miejsce pod meble już stoi, wówczas warto rozejrzeć się za nimi po sezonie. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie, gdyż można znaleźć ciekawe okazje zarówno na pojedyncze modele, jak i całe komplety. Warto pamiętać, że nie ma sensu gonić za modą w kwestii mebli ogrodowych i myśląc kiedy kupić meble ogrodowe, myśleć także na jak długo. Powinny przetrwać przynajmniej kilka sezonów.

Sezon na meble ogrodowe

Choć do swobodnego wylegiwania się i przesiadywania w ogrodzie potrzebna jest odpowiednia temperatura, sezon na meble zaczyna się w marcu. To wtedy pojawiają się nowe modele, często mają atrakcyjne ceny. Nie jest to jednak szczyt możliwości towarowych sklepów. Największy wybór, jeżeli w marcu nie znajdzie się nic odpowiedniego, przypada na maj i czerwiec. Jednak wtedy ceny mogą być wyższe, dlatego dobrze jest określić dokładnie co się chce i jakie ma się fundusze na ten cel. Pojedyncze elementy można zakupić stosunkowo tanio, nawet w sezonie, gorzej jest, jeśli poszukujesz całego, kilkuelementowego zestawu.

Kupowanie mebli zimą

Jeśli nie oczekuje się najnowszych modeli lub co roku chce się mieć inne meble na tarasie, zima będzie idealnym momentem. W tym okresie ceny są niższe, pojawiają się liczne wyprzedaże posezonowe, które nawet duże zestawy mebli do ogrodu pozwalają nabyć za stosunkowo niższą cenę. Często pojawiają się także przedsprzedaże mebli z możliwością opłacenia tylko części sumy i dopłacenia po realizacji. Zazwyczaj czas realizacji jest dłuższy, ale wypada akurat na początku wiosny, kiedy meble stają się najbardziej potrzebne. Zaletą jest również brak konieczności przechowywania ich przez zimę.

Drzwi wewnętrzne szklane – czy zalety przewyższają istniejące wady?

Współcześnie, coraz częściej możemy w polskich domach i mieszkaniach spotkać realizację z wykorzystaniem drzwi szklanych. Dlaczego tak się dzieje? Co jest powodem tego, że szkło powróciło do łask? Przede wszystkim pozwalają na dotarcie promieni słonecznych do pomieszczeń, gdzie o to światło naturalne trudno. Jednak, to nie tylko jedyna zaleta bowiem drzwi wewnętrzne szklane mają również wiele innych pozytywnych aspektów, jakie zostaną zobrazowane w niniejszym artykule.

Podstawowe zalety zastosowania drzwi szklanych w pomieszczeniach:

                Wykonanie ich ze szkła sprawia, że są one przepuszczalne co skutkuje tym, że wnętrze będzie o wiele jaśniejsze. To niezwykle istotne, bowiem naukowo udowodnione jest, że to właśnie we wnętrzach jaśniejszych człowiek czuje się bardziej komfortowo. Szkło jako materiał wykończeniowy sprawia również, że wnętrza są optycznie powiększone. Taka pozorna złuda jest bardzo pożądanym czynnikiem w projektowaniu wnętrz. Dość często w małych mieszkaniach bądź kawalerkach inwestorzy decydują się na zastosowanie drzwi szklanych, bowiem jest to pewien kompromis pomiędzy podziałem przestrzeni a dostępem do światła i stworzenia wrażenia większej przestrzeni. Warto podkreślić, że drzwi szklane nie będą odpowiednie do każdego pomieszczenia. Najczęściej montuje się je jako drzwi salonowe, kuchenne lub gabinetowe. Mają one zazwyczaj charakter reprezentacyjny i stanowią o wysokim walorze estetycznym domu. Oprócz zastosowania ich w funkcji mieszkaniowej, niezwykle popularne staje się zastosowanie takich drzwi w budynkach biurowych. Również przestrzenie pracownicze wydzielane są ściankami szklanymi, w tym z drzwiami szklanymi, tak, aby każdy pracownik miał zapewniony dostęp do światła, przestrzeń wydawała się większa a warunki pracy odpowiednie do zapotrzebowań konkretnych odbiorców.

Wady, które mogą zniechęcić do zakupu drzwi szklanych:

                Jak każdy produkt dostępny na rynku, tak również drzwi szklane posiadają pewne mankamenty, które warunkują to, że nie zawsze decydujemy się na taki wybór. Otóż, pierwszą kwestią sporną jest to, że takie drzwi nie mogą być użyte we wszystkich pomieszczeniach. Nie zapewniają żadnego komfortu prywatności i intymności, a w takich pomieszczeniach jak na przykład sypialnia czy też łazienka jest to obligatoryjne.  Co więcej, taki rodzaj drzwi charakteryzuje się dużo mniejszą izolacyjnością akustyczną i termiczną w porównaniu do tradycyjnych drzwi. Ponadto, biorąc pod uwagę codzienne użytkowanie czy miejsce zamieszkane przez dzieci należy podkreślić, że drzwi szklane są narażone na zabrudzenia, zacieki i plamy. Dlatego należy mieć na względzie ciągłą pielęgnację takich drzwi.

                Dobór odpowiednich drzwi do naszych potrzeb i upodobań jest zadaniem niełatwym. Niewątpliwie, współcześnie warto zastanowić się nad drzwiami szklanymi, bowiem są one nowoczesnym akcentem w mieszkaniach i stanowią ciekawy walor przestrzenny. Warto oszacować czy istniejące wady są na tyle poważne, aby nie móc cieszyć się wspaniałym designem drzwi przez długie lata. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw wybór na pewno będzie rozsądny i zasadny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mały stolik kawowy?

Stolik kawowy wspaniale uzupełni cały wystrój wnętrza. Zwykle najwięcej uwagi poświęca się innym meblom, np. sofie, fotelom i komodzie. Jednak mały stolik kawowy również odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie koło niego gromadzą się członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi. To przy nim toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Wybierając stolik, musisz mieć przede wszystkim na uwadze dwie cechy: funkcjonalność i walory estetyczne.

Wygląd i styl

Nawet praktyczny stół powinien był ładny i modny. Wtedy ozdobi Twój salon. Weź pod uwagę gust swój i domowników. Zastanów się, czy stolik pasuje do danego wnętrza i pozostałych mebli. Jeśli nie, lepiej szukaj dalej. Wybór jest ogromny, więc w końcu znajdziesz idealny model. Zobacz, jaki styl i charakter mają inne meble w Twoim salonie. Do nowoczesnego wnętrza nie będzie pasował mały stolik kawowy drewniany. Zdecyduj się raczej na szklany lub metalowy stół. Cały wystrój powinien być spójny i harmonijny. Wtedy możesz wygodnie odpocząć w salonie po ciężkim dniu. Stolik dopasuj też do innych elementów aranżacji, np. koloru i typu podłogi.

Ostatnio bardzo popularne są stoły w stylu industrialnym. Wspaniale pasują do loftowych salonów lub na poddaszu. Są proste, eleganckie, surowe i nieco ekstrawaganckie. Jeśli jednak odpowiednio dopasujemy stolik do zestawu wypoczynkowego, salon będzie wyglądał przytulnie i nowocześnie.

Blat i kształt stołu

Wybierając stół, zwróć też uwagę na blat. Klasyczny drewniany blat jest trwały. Wykazuje dobrą odporność na zarysowania i uszkodzenia. Możesz go łatwo wyczyścić. Musisz tylko pamiętać o podkładkach na kubek. Wtedy na blacie nie będzie widać nieestetycznych plam. Bardzo modny jest też mały stolik kawowy z akrylowym blatem. Jego największym atutem jest elegancja i nowoczesny styl. Model z transparentnym blatem sprawdzi się idealnie, jeśli nie chcesz zasłaniać dywanu lub podłogi. Szklany stolik można łatwiej wyczyścić niż drewniany. Jednak z drugiej strony wszelkie plamy i wycieki będą na nim bardziej widoczne. Dlatego trzeba go regularnie czyścić.

Stoliki kawowe dostępne są w różnych kształtach. Największą popularnością cieszą się prostokątne modele. Przede wszystkim dlatego, że są najbardziej praktyczne i uniwersalne. Pasują idealnie zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego wnętrza. Przepięknie komponuje się z narożnikiem.

Okrągły stół sprawdzi się świetnie w pokoju, w którym znajdują się różne meble do siedzenia. Nie ma ostrych krawędzi, dlatego polecany jest dla rodzin z małymi dziećmi i zwierzętami.

Rozmiary

Wymiary stołu mają ogromny wpływ na jego funkcjonalność. Pamiętaj, że nie może być za duży, ani za mały. Jeśli masz dużą rodzinę, koniecznie zwróć uwagę na to, czy powierzchnia zapewnia wygodne użytkowanie. Z drugiej strony stolik nie może dominować nad pozostałymi meblami i zajmować całą wolną przestrzeń. Standardowe wymiary to 105×55 cm. Jego długość powinna wynosić około ⅔ długości sofy lub kanapy. Z kolei optymalna wysokość to 45-55 cm.

Zwróć też uwagę na to, czy można bez problemu przejść do zestawu wypoczynkowego. Idealna odległość między stolikiem a sofą/kanapą to 45 cm.

Waga

Waga stolika jest ważna szczególnie wtedy, gdy zamierzamy go często przenosić. Ciężki stół może znacznie utrudnić przesuwanie. Jednocześnie może łatwo rysować podłogę. Dostępne są również wygodne stoliki na kółkach.

Na koniec zwróćmy uwagę na to, czy dany stolik jest stabilny i bezpieczny. Absolutnie nie może się chwiać. Ponadto musi mieć równy i gładki blat. Wtedy nic się wyleje i nie spadnie. Telefony, kubki, szklanki, filiżanki, piloty i inne drobiazgi będą bezpieczne.

Stolik kawowy jako inspiracja do salonu

Kupując stolik kawowy czynimy bardzo ważny krok w aranżacji naszego salonu. Jest on bowiem jednym z ważniejszych miejsc w tym pomieszczeniu. Po pierwsze spędzamy przy nim czas każdego wieczoru, po drugie – to właśnie przy nim przyjmujemy swoich gości. Dlatego też warto, aby to właśnie on inspirował nas podczas aranżacji salonu!

Stolik kawowy jest miejscem, którym z pewnością warto się inspirować podczas aranżowania wnętrza salonu. Podstawową decyzją, jaką będziemy musieli podjąć kupując go, jest wybór stylu.

Styl skandynawski

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, funkcjonalnością i stonowanymi barwami poszczególnych mebli. Dlatego też stolik kawowy w stylu skandynawskim powinien mieć prosty kształt. Najlepiej w tym celu wybrać stolik szklany lub ze szklanym blatem. Dobrze sprawdzą się zarówno te okrągłe, jak i kwadratowe. Powinien mieć raczej niewielkie rozmiary w stosunku do naszego wnętrza, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca.

Styl industrialny

Styl industrialny również charakteryzuje się prostotą form i kolorów, jednak jest bardziej dostosowany do obszernych wnętrz. Dlatego też stolik kawowy w stylu industrialnym powinien być stosunkowo duży, o prostym kształcie (w tym przypadku najlepiej zainwestować w model z kwadratowym lub prostokątnym blatem, charakterystycznym dla stylu przemysłowego).

Styl loftowy

Jak wszystkie meble w stylu loftowym, stolik kawowy również powinien mieć prostą formę. Najlepiej sprawdzą się tu modele wykonane z metalu. Najlepiej wybrać stolik stylizowany na mający już swoje lata – doda to wnętrzu niewątpliwego uroku i wprowadzi klimat prawdziwego loftu! Jeśli posiadasz stary stolik, który od dłuższego czasu leży na twoim strychu lub w piwnicy, warto zastanowić się nad przywróceniem mu dawnej świetności! Równie dobrze sprawdzą się meble zakupione na targowiskach lub pochodzące ze starych magazynów.

Istnieje szeroka gama stylów wystroju wnętrz. Aranżując wnętrze salonu, z pewnością warto szczególną uwagę poświęcić właśnie miejscu, w którym zamierzamy postawić stolik kawowy.

Stolik industrialny jako inspiracja do kuchni

Styl industrialny jest efektem powrotu mody amerykańskiej, panujących w latach 50 ubiegłego wieku. Inspiracją do jego wykrystalizowania się była konieczność zagospodarowania licznych, występujących w tym okresie w USA, opuszczonych fabryk. Jeśli obecnie aranżujesz kuchnię i chcesz czuć się w niej właśnie jak w Ameryce w latach 50-tych, zainteresuj się stolikami w stylu industrialnym. Jak wybrać najlepszy dla siebie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Styl industrialny kieruje się przede wszystkim siedmioma głównymi zasadami. Po pierwsze, najważniejsza jest przestrzeń. Wszystkie meble znajdujące się we wnętrzu aranżowanym właśnie w tym stylu powinny być dobrane tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca oraz optycznie powiększały pomieszczenie. Drugą zasadą jest odpowiednie nasłonecznianie pomieszczenia. Warto więc wyposażyć się w meble wykonane ze szkła bądź zawierające lustra, oraz nie zasłaniające okien. Po trzecie, Warto zadbać o odpowiednią kolorystykę wnętrz. Ze względu na to, że chcemy, aby aranżowane przez nas pomieszczenie było dobrze oświetlone, warto dobrać meble o kolorach jasnych i stonowanych. Kolejną zasadą jest surowe wykończenie. Stawiamy więc na prostotę i raczej unikamy mebli zawierających ozdobniki oraz o nieregularnych kształtach. Poza tym warto, aby elementy wyposażenia pomieszczenia miały swoją historię! Zachęcamy więc gorąco do przejrzenia swojej piwnicy bądź też udania się na okoliczne targowisko! Ważną kwestią jest również to, aby meble znajdujące się w industrialnym pomieszczeniu były jak największe. Jeśli zdecydujemy się na wybór mebli małych rozmiarów, to umieszczone w industrialnym mieszkaniu o dużej przestrzeni, będą one sprawiały wrażenie miniaturowych.

Jak już wiemy, stylu industrialny charakteryzuje się przede wszystkim prostotą. Dlatego też wybierając meble należy raczej unikać wszelkiego rodzaju ozdób zarówno w przypadku samych mebli, jak i stosowanych dodatkowo. Wiąże się z tym również ostatnia zasada – meble industrialne powinny dawać nam możliwość schowania jak największej ilości przedmiotów codziennego użytku, mogących rozpraszać naszą uwagę!

Regały w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest obecnie niezwykle modny. Proste i stonowane meble królują praktycznie we wszystkich pomieszczeniach wielu domów. Aranżując naszą sypialnię bądź salon w takim właśnie stylu, prędzej czy później będziemy musieli wybrać odpowiedni regał. Czym należy się kierować dokonując zakupu?

Styl skandynawski stawia przede wszystkim na prostotę, funkcjonalność i stonowane barwy. Dotyczy to wszystkich mebli – również regału. Warto więc zastosować się do kilku ogólnych zasad związanych z tym stylem.

Główne cechy stylu skandynawskiego

Jak już zostało wspomniane, styl skandynawski to przede wszystkim funkcjonalność rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Meble dobierane do aranżowanego w tym stylu wnętrza powinny optycznie powiększać nasz przestrzeń mieszkalną. Istotną kwestią jest również zastosowanie jasnej kolorystyki pomieszczeń i minimalistycznego wystroju. Ze względu na fakt, że we wnętrzach skandynawskich umieszcza się raczej ograniczoną ilość mebli, warto również postarać się, aby te, na które się decydujemy, były raczej niewielkich rozmiarów, lub przynajmniej sprawiały takie wrażenie optyczne. Dlatego też wybrany przez nas regał powinien być stosunkowo niewielki lub też pozbawiony drzwiczek.

W kwestii koloru – oprócz najpopularniejszej bieli często wykorzystywane są szarości lub ceru, jak również odcienie błękitu, a nawet wrzosu. Ważne jest, aby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, co uzyskuje się także poprzez rezygnacji z firan i zasłon oraz okiennych ozdób.

Dla kogo są regały w stylu skandynawskim?

Skandynawskie wnętrza są przede wszystkim przyjazne, wygodne i ponadczasowe. To samo dotyczy poszczególnych elementów ich wystroju. Niepowtarzalny i przyjazny urok, jaki oferują, nie podążając jednocześnie za coraz nowszymi trendami, zachwyci praktycznie każdego. Oferta sklepów ze skandynawskimi meblami zwykle kierowana jest zarówno do osób mieszkających w domach o dużym metrażu, jak i na niewielkiej przestrzeni. Krótko mówiąc, styl skandynawski jest nurtem dla wszystkich tych, którzy cenią prostotę, ekologiczne rozwiązania i oszczędność formy. Zachwyca również osoby ceniące pomysłowe rozwiązania, a także dążący do względnego ładu, który da się przecież osiągnąć wyłącznie dzięki oszczędności w umeblowaniu i zbędnych dekoracjach.

Regał loftowy jako inspiracja do salonu

Styl loftowy ma swoich wielbicieli, coraz chętniej, nawet jeśli nie mamy warunków, by zamieszkać w lofcie, przemycamy do mieszkań meble i dekoracje loftowe.

Styl loftowy pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Zyskuje jednak coraz więcej swoich zwolenników. Według analizy przeprowadzonej przez portal Westwing wnętrze w stylu loftowym znajduje się na drugim miejscu budowlanych marzeń Polaków. Dzięki zwiększającej się grupie zwolenników rynek mebli loftowych coraz bardziej się powiększa.

Styl loftowy – jak sama nazwa mówi – polega głównie na przywracaniu do użytku starych mebli z recyklingu. Jeśli poszukujemy regału w stylu loftowym, warto przejrzeć swoją piwnicę lub też różnego rodzaju magazyn, oraz oczywiście lofty i strychy. Idealnym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie mebli przypominających szafki szkolne.

Meble loftowe oferowane są często przez niewielkie firmy, które znalazły w tego typu produktach swoją pasję. Dzięki temu są one zawsze oryginalne i sprawiają niezwykłe wrażenie. Regały loftowe charakteryzują się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Dlatego też z pewnością spodobają się osobom urządzającym swoje wnętrze w sposób prosty i funkcjonalny.

Regały loftowe często przypominają te, które również obecnie znajdują się w naszych piwnicach. Składają się głównie z prostych półek i metalowych lub drewnianych elementów konstrukcji. Szczególnie dobrze sprawdzą się w spiżarniach i kuchniach, a także we wszelkich pomieszczeniach, w których trzymamy przedmioty codziennego użytku.

Pomimo swojej prostoty regały loftowe mogą dodać aranżowanemu przez nas pomieszczeniu estetycznego wyglądu. Wpływ na to mają nie tyle ozdoby, ponieważ tych jest raczej mało, co styl, kolorystyka i materiał, z jakiego został on wykonany.

Styl loftowy ma z pewnością wiele zalet. Dlatego też staje się coraz bardziej popularny. W dzisiejszych czasach stawiamy głównie na prostotę i praktyczność, dlatego też z pewnością warto zainwestować w loftowe meble.