Meble skórzane – wady i zalety

Obecnie meble skórzane nie cieszą się już taką popularnością jak w latach 90-tych. Jednak wciąż jeszcze mają swoich wielbicieli. Mają także przeciwników, dlatego warto poznać ich wady i zalety, zanim zdecydujesz się na zakup.

Zalety mebli skórzanych

Meble skórzane są charakterystyczne, ale nie wszystkim się podobają. Jednak ich estetyka to indywidualna kwestia każdego. Wiele osób uważa, że nie nadają się do użytku, ponieważ można się do nich przykleić, kiedy jest ciepło. Nie jest to prawda, do mebli skórzanych nie przyklei się żadna siedząca na nich osoba ani ubrana, ani z odsłoniętymi częściami ciała. Materiał, z którego są wykonane jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie stosunkowo łatwy w utrzymaniu w dobrym stanie. Niejednokrotnie łatwiej go pielęgnować, niż meble z obiciami z innych materiałów, w których co jakiś czas trzeba wymieniać tapicerkę. Meble skórzane można czyścić rękawicą z frotty i środkiem do pielęgnacji skóry. Regularna pielęgnacja sprawia, że meble będą służyły przez lata. Czyszczenie mebli skórzanych wodą lub wodą z mydłem nie jest dobrym pomysłem i może je zniszczyć.

Dodatkowymi zaletami mebli skórzanych jest brak powodowania reakcji alergicznych i podrażnień. Skóra jest bowiem niezwykle delikatna oraz trwała i przytulna. W pokoju nie stanowi obcego elementu, lecz wtapia się w tło, daje wrażenie przytulności. Jednocześnie meble skórzane są postrzegane jako prestiżowe oraz eleganckie, dopełniające duży pokój gościnny.

Wady mebli skórzanych

Skóra ma jednak swoje wady, o których warto wiedzieć przed zakupem mebli skórzanych. Wadą jest mała możliwość renowacji mebli oraz konieczność regularnej i poprawnej pielęgnacji. Ważne są nie tylko odpowiednie środki do czyszczenia, lecz także pamiętanie, że skórę trzeba dobrze nawilżać. W przeciwnym razie dochodzi do pękania skóry, a im więcej pęknięć, tym mniej estetycznie meble wyglądają. Siateczka pęknięć powoduje, że po pewnym czasie meble skórzane stają się nie do odratowania i trzeba je wymienić na nowszy model.